You can save a lot of money by buying in bulk.
But, you may be wasting money too.

If it is something you can freeze or keeps for long periods of time, bulk is great.
But, if you buy something perishable and you don’t use it- than you are wasting money.

Normally the price per ounce is cheaper the more you buy.
Not always.

Sometimes it is cheaper to buy two smaller containers than a large one.

If you want less waste from packaging, you buy one.
But, if your goal is to save money on your budget, you buy two.

Here are a few things you may not think of freezing:

Hard cheeses- buy some freezer containers and divide it into amounts you will use before the cheese gets old and moldy.

Bananas- you can get them cheap or even free when they are overripe. You can peel them and stick in containers and take them out and serve with chocolate for a nice frozen treat. Or, put the unpeeled bananas in a bag and take them out when you want to bake. Let them thaw, cut the end off, ans squish out the fruit. No mashing required.

Milk- Pour a bit out of the jug and stick in freezer. Thaw slowly in fridge overnight before using.

You cooked some meat and have meat leftover. Instead, cook all of it and stick what you don’t need in the freezer.

*****************************
Have a great Friday!

Advertisements